Red Bull Flick 2020- Genel Rehber

Mart ayında şampiyonunu bulmak için yol çıkan Türkiye’nin en büyük CS:GO kapışması Red Bull Flick, Aralık ayında kaldığı yerden tam gaz devam ediyor.

PlayDecent
8 min readNov 28, 2020

Herkese Merhaba,

Red Bull Flick hakkındaki haberleri etrafta çokça görebilirsiniz ama biz oyuncularımıza özel ayrı bir soru cevap bülteni hazırlamak istedik.

Amatörden profesyonele tüm oyun severlere açık bu turnuva, geçen süre zarfında bazı ilginç ve güzel değişiklikler yaşadı. Daha önce Play-off aşamasından itibaren oynatılması planlanan Red Bull Flick’in kendine özgü haritaları, Aralık ayında düzenlenecek 5 elemede ve turnuvanın geri kalan final ve playoff kısımlarında kullanılacak.

Bu turnuvalar alışıldık CS:GO aim haritası tecrübesinden çok daha farklı, bizce üstün ve eğlenceli bir tecrübe sunuyor. Hatta adeta 2v2 için tasarlanmış, CS:GO araçlarını kullanan ama yeni bir oyun diyebiliriz. Irmak “HellianTV” Kandemir’in bu yeni haritalar için hazırladığı inceleme videosunu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz. Şimdiden uyaralım, haritaların configleri sabit ve değişiklik yapılamıyor. Antrenman yapmak isterseniz her akşam 20:30'da düzenlenen ısınma turnuvalarına katılabilirsiniz.

Peki turnuva nasıl devam edecek?

Şampiyonluğa giden yol tamamen Flick’in kendine özgü haritalarında oynanacak online elemeler, play-off turu ve final etabı ile sürecek.

Biliyorsunuz, şu ana kadarki elemelerde başarılı olan 39 takım play-off turuna katılmaya hak kazanmıştı. Bu takımlar direkt olarak 22–23 Aralık günleri düzenlenecek online elemelere kayıt yaptırabilecekler.

Eğer bu takımların arasındaysanız, lütfen PlayDecent’a kayıtlı olduğunuz e-posta hesaplarınızı kontrol edin. Orada size özel olarak iletilmiş ve turnuvaya nasıl devam edeceğiniz hakkında sizi yönlendiren bir mesaj bulacaksınız. Bu geçen süre zarfında bazı takımların dağıldığının bazılarının isimlerinin değiştiğinin farkındayız. E-postanıza iletilen formu doldurursanız, yetkililerimiz bu konularda size yardımcı olacaklardır.

Yeni katılmak isteyen takımların ise okumaya devam etmesi gerekiyor:)

Play-off ve Finaller

Play-off aşamasında 64 takım, 2 gün boyunca (akşam saatlerinde) her turda 5 Flick haritasında birer kez oynayacakları çift elemeli bir turnuvada kozlarını paylaşacaklar. Çift elemeli turnuvanın ne olduğunu merak edenleri buraya alalım ama özetle bir takımın elenmesi için 2 defa tur kaybetmesi gereken bir turnuva çeşidi diyebiliriz. Bir turda elenince, rakibiniz üst turnuva ağacından devam ederken siz alt turnuva ağacına geçiş yapıyorsunuz ve orada üst tarafta kaybedenlere karşılaşmaya devam ediyorsunuz. Alt ağaçta karşılaştığınız tüm rakiplerinizi yenerseniz, yine finale çıkabiliyorsunuz.

Play-off sonucunda ilk 4'e giren takımlar ise, 26 Aralık Cumartesi günü Red Bull’un davetlisi olarak olarak İstanbul’da Türkiye’nin en iyi duosu olmak ve 20.000TL’lik ödül havuzundan pay kapmak için kozlarını paylaşacaklar! Red Bull Twitch kanalından canlı yayınlanacak bu etkinlikte aynı zamanda Türkiye’deki en ünlü espor oyuncularının katılacağı ayrı bir turnuvanın finali de gerçekleşecek.

Ben de katılmak istiyorum ne yapmam lazım?

Play-off grubu 64 takımdan oluşuyor. Şu ana kadar yapılan GIST, Kafe ve Online elemelerde 39 takım belirlendi. Belirlenecek 25 takım daha var. Bu takımların arasına girmek istiyorsanız öncelikle bir takım arkadaşınız olması lazım.

Yeteneğine güvendiğiniz bir duonuz varsa, yapmanız gereken bir sonraki işlem ise Steam hesaplarınızı PlayDecent’ta eşleştirip, takımınızı kurmak ve Aralık boyunca düzenlenen 5 eleme turnuvası günlerine kayıt olmak. Bu işlemler hakkında bilgi veren rehber videomuz aşağıda:

Yeni Elemeler Nasıl İşliyor?

Yeni elemeler tek güne 300 takımın katılımına izin veren bir mini lig formatında (Round robin turnuva) olacak. Yalnız mini olan toplam takım sayısı değil, yapacağınız maç sayısının takım sayısına oranı onu hatırlatalım. 5 ayrı eleme gününde toplamda 1.500 duo play-off aşamasına geçmek için Şu ana kadar Türkiye’de en fazla takımın katılımına izin veren bu eleme turnuvalarının hepsine pdc.gg/redbull adresindeki Red Bull Flick platformundan ulaşabilirsiniz.

Toplamda 5 adet eleme turnuvası düzenlenecek ve her elemedeki 300 takım arasından 5 takım play-off’lara katılmaya hak kazanacak. Elemelerin düzenleneceği tarihler aşağıda, saatleri ise pdc.gg/redbull sayfasından duyurulacak! Olağan üstü bir değişiklik olmadığı sürece eleme turnuvaları 19:00'da başlayacak!

Online Elemeler

Turnuvaya kayıt yaptırmış ve turnuvanın başlamasından önce check-in (yoklama) işlemini tamamlamış takımlar, aşağıda boş örneği bulunan turnuva ağacında 15 tur boyunca yeni Red Bull Flick haritalarında diğer takımlarla karşılaşacaklar. Kayıt kapanış ve check-in başlangıç bitiş saatlerini lütfen elemeye ait turnuva sayfasından çok iyi takip edin çünkü kaçırırsanız yapabileceğimiz çok fazla bir şey yok.

Kayıtlar turnuva saatine 10dk kalana kadar açık!

Check-in de turnuva günleri saat 16:00'da başlıyor ve turnuva saatinde otomatik olarak kapanıyor! Check’-in işlemini sadece takım kaptanlarının yapması yeterli ve sonradan şüpheye yer bırakmamak için Check-in’in tamamlandığını “Katılımcılar” sekmesinden kontrol edebilirsiniz.

Eğer zamanında check-in yapan takım sayısı 300'ü aşarsa, sistem otomatik olarak check-in yapanların arasından ilk kayıt olan asil listedeki takımları turnuvaya alır. Asil mi yedek mi olup olmadığınızı, kayıt olduktan sonra “Katılımcılar” sekmesinden kontrol edebilirsiniz. Lakin hatırlatalım, check-in yapmayan bir sürü oyuncu olabiliyor.

Red Bull Flick — Yeni Round Robin Turnuva Sistemi

Aşina olan olmayan herkes için biraz detay verelim. Yukarıdaki ağaçta gördüğünüz her sütun bir turu temsil ediyor. Her turda farklı bir takımla bir Red Bull Flick haritasında 1 maç yapıyorsunuz. Haritalar her turda sırayla değişiyor ama 5 Flick haritasını 3'er kezden, toplamda 15 kez(15 tur) oynamış olacaksınız.

Her tur başladığında platformun sağ üst köşesinde bulunan çan ikonundan her oyuncuya ayrı bir bildirim gönderiliyor. Bu bildirime tıklayarak maç lobinize geçebilirsiniz. Unutmayın tüm takım oyuncuları lobiye giriş sağlamazsa, sunucunuz açılmayacaktır. Lobiye zamanında gelmezseniz de hükmen mağlup olursunuz. O yüzden bildirim geldikten sonra iki takım üyesinin de zamanında lobiye gelmesine dikkat edin.

Her haritayı/turu kazanan takım, 2 puan kazanıyor ve puanları maçtaki diğer istatistikleri ile beraber eleme turnuvasının sayfasında bulunan Puan Tablosu kısmına maç sonunda otomatik olarak işleniyor.

Her harita yaklaşık 5dk kadar sürdüğü için, lobilere giriş çıkış sürelerinizle beraber tüm eleme gününün 4 saat kadar sürmesi mümkün o yüzden lütfen zamanınızı buna göre ayarlayın.

15 maçın 15'ini de kazanan takımlar olacaktır diye tahmin ediyoruz. Bu tarz durumlarda sistem takımları sıralarken, sırasıyla:

  1. Takımın toplam puanına
  2. Takımın toplam round(bayrak) averajı (Kazandığınız turlarda 2–0 biten turda 2, 2–1 biten turda 1 averaj kazanırsınız; kaybettiğinizde de tersidir.)
  3. Takımın toplam averajına (takımın tüm turlardaki toplam kill sayısı - (eksi) takımın tüm turlardaki toplam ölüm sayısı)
  4. Takımın toplam kill sayısına
  5. Takımın toplam headshot sayısına

bakıyor.

Örnek1: 5. sıra için kapışan ve 10 puanlı iki takım var. A takımı her maçını 2–0 kazanmış; B takımı 5 maçtan 4'ünü 2–0, bir maçını 2–1 kazanmış. Bu durumda A takımının bayrak averajı 10, B’ninki 9 olur. A takımı 5. sıraya yerleşir.

Örnek2: 5. sıra için kapışan ve 10 puanlı ve 9 bayrak averajlı takım var. A takımı 95 kill 75 death’e, B takımı da 105 kill 85 death’e sahip. Bu durumda averajlar da aynı olduğu için sistem 4. kritere bakar var A takımı 5. sıraya yerleşir.

Karşı takım eğer lobiye belirtilen zamanda (5 dakika) gelmezse hükmen galip sayılıyorsunuz ve puanlarınız yine puan tablosuna otomatik olarak işleniyor. Hükmen galibiyet durumunda 2 puan haricinde 2–0 bayrak averajı ve 20 kill-0 death tablonuza işleniyor.

Takım uyumu, beceri, aim, yeteneğin yanı sıra dayanıklılığı da ölçen bu eleme turu sonunda puan tablosunda en tepede bulunan 5 takım; play-off’lara katılmaya hak kazanıyor.

Pek kolay değil…Her eleme 4 saatlik bir maraton!

“Flick Isınma” Nedir?

Hem haritalar yeni hem de eleme sistemi değişince; eski katılımcılara ve yeni takımlara bu sistemi anlatmanın en iyi yolunun, turnuvaların kısa süren versiyonlarını oynatmak olacağını düşündük. İşte o yüzden 1 Aralık’tan itibaren her gün saat 20:30'da elemelerin 5 turluk versiyonlarını içeren Flick Isınma turnuvalarını açtık.

Bu turnuvalara maksimum 100 takım katılabiliyor. Her tür farklı bir Flick haritası ile yine katılımcılar arasından rastgele bir takımla eşleşiyorsunuz.

Büyük finale kadar asıl eleme günleri hariç her gün devam edecek ısınma turnuvalarında Aralık ayı boyunca bir maçta alınan en fazla puan ve averaj rekorunu koruyan oyuncuyu da sürpriz bir ödül bekliyor.

DİKKAT! Isınma turnuvalarında kazanacağınız turnuvaların veya puanların Play-off gruplarına katılmanızı sağlayan Online Eleme Turnuvaları ile bir bağlantısı yok.

Isınma turnuvalarına isterseniz takımınızdaki başka bir oyuncu ile de katılabilirsiniz veya buraya katılmak için başka bir takım kurabilirsiniz. Bu turnuvalar sadece asıl turnuvaya alışma ve arkadaşlarınızla Flick haritalarının keyfini çıkartabilmeniz için tasarlandı.

Yeni haritalara başka takımlara karşı yarışarak alışmak için, 1 Aralık’tan itibaren her akşam düzenlenecek herkese açık “Red Bull Flick Isınma” maçlarına istediğin arkadaşınızla katılabilirsiniz. Ayrıca ısınma turnuvalarına, asıl elemelere katıldığın takımınla katılmak zorunda da değilsiniz!

Başka Neler Var?

Sunucular İstanbul’da ve 128 Tick!

Evet turnuvadaki değişikliklerden bir tanesi de bu. Mart ayında Düsseldorf sunucularında devam eden turnuva, artık PlayDecent’ın otomasyonlu İstanbul sunucularında!

Şikayet Yönetimi

Round robin turnuva sisteminin sağladığı avantajlardan bir tanesi de turnuva sırasında oluşabilecek bir aksilik durumunda geriye dönük olarak işlem yapılabilmesi.

Mesela turnuvaya katılan oyunculardan biri davranış kurallarına aykırı bir tutum sergiledi ve kendisinden şikayetçi oldunuz. Platformumuz üzerinden konu ile açacağınız şikayet iletisi sonrası ekibimiz durumu kurallara göre inceledikten sonra hükmen mağlubiyet kararı verebilir. Böyle durumlarda Swiss bracket bir turnuvada geriye dönüş oldukça zor ve duraklama gerektirirken, siz şikayetinizi açıp oyununuza devam edebilirsiniz. Ekibimiz kontrolü sağladıktan sonra gerekiyorsa, gerekli düzenlemeleri yapacaktır.

Online Elemelerde PACT kullanmak mecburi, ısınmalarda değil!

PACT yani PlayDecent Anti-Cheat Terminal, %100 PlayDecent ekibinin geliştirdiği oyunların kendi kullandığı önlemleri tamamlayıcı bir anti-cheat yazılımıdır.

İsminden de anlaşılabileceği gibi PACT, PlayDecent’ın oyuncularla arasındaki bir güven andıdır. Biz her ne kadar hile kullanmayı caydırmanın anti-cheat yazılımını zorunlu tutmakla çözülmeyeceğini bilsek ve bazı oyuncuların bu tercihte bulunmasının altında yatan asıl nedenlerini azaltmaya çalışsak da, bu tarz ciddi organizasyonlarda adaleti sağlamak adına PACT’i kullanmayı mecbur kılıyoruz.

Türkiye’de geliştirilen ilk anti-cheat yazılımı olma özelliğini taşıyan program, şu anda beta safhasında ve ilerleyen günlerde çok daha hoşunuza gideceğinizi düşündüğümüz özelliklerle gelişecek ve sadece bir anti-cheat yazılımı olmaktan öteye geçecek.

PACT’i sadece PlayDecent turnuvalarında kullanabilmeniz için geliştirdik ve siz turnuva lobisine girmeden de aktif hale gelmiyor.

PACT’i indirmek için gerekli linki medium.com/pdcrehber sayfasında öne çıkan PACT rehberinde bulabilirsiniz. Programın linki son güncellemelerle beraber turnuva Online Eleme #8'den önceki günlerde aktif olacak ve linki duyuracağız.

Isınma turnuvaları ise daha çok eğlence ve antrenman amaçlı olduğu için PACT’i kullanmanıza gerek duymadık. Lakin bu hakem ve yönetici heyetimizin şikayetlerinizi değerlendirmeyeceği anlamına gelmiyor. Siz yine şüphelendiğiniz veya memnun olmadığınız durumları bize bildirebilirsiniz. Ekibimiz gerekli işlemleri yapacak ve sizinle platformumuz üzerinden özel mesajla temasa geçecektir.

Aralık ayı boyunca bize Red Bull Discord kanalından ulaşabileceğinizi unutmayın.

ŞİMDİDEN HERKESE BAŞARILAR!

Başka yardımcı olabileceğimiz bir konu varsa, bize ana sayfamızdaki yardım sekmesinden ve aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

discord.gg/A4PP9Yw

facebook.com/playdecent

instagram.com/playdecent

twitch.tv/playdecent

— — — — Copyright © 2020 PlayDecent, — — Tüm hakları saklıdır. — —

--

--

PlayDecent

Esports Made Easy — Türkiye’nin İlk Online Espor Altyapı Platformu