Rainbow Six Türkiye Kupası Genel Rehberi

PlayDecent
9 min readJun 25, 2020

--

TÜRKİYE’DEKİ RAINBOW SIX:SIEGE TOPLULUĞUNUN HEYECANLA BEKLEDİĞİ ETKİNLİK, BÜYÜK ÖDÜL HAVUZU VE SÜRPRİZ HEDİYELERİ İLE BİRLİKTE NVIDIA, MONSTER NOTEBOOK VE UBISOFT İŞ BİRLİĞİ İLE BAŞLIYOR!

Önemli Hatırlatma:

Turnuvaya katılmak için tüm takım üyelerinin kayıt sırasında 18 yaşını doldurmuş olması, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması veya Mavi Kart sahibi olup Türkiye’de en az 6 ay ikamet etmiş ve vergi mükellefi olması gerekmektedir.

Rehber aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır:

 1. Turnuva Formatı
 2. Turnuva Ödülleri
 3. Turnuva Kayıt ve Maç Tarihleri
 4. Takım Detayları
 5. Maç Detayları ve Oyun Ayarları
 6. Yayın Detayları
 7. Ek Bilgiler

1) TURNUVA FORMATI

Turnuva farklı tarihlerde düzenlenecek, kayıt olan her takımın katılabileceği 3 ayaktan ve bu aşamalardan sonra en fazla puan toplayan 8 takımın katılabileceği Büyük Final ayağından oluşmaktadır.

 • Her ayak 1 maçlık roundlardan (Bo1 Single Elimination)oluşur. Sadece her ayağın kendi final maçı 3 maçın en iyisi şeklinde(Bo3) oynatılır.
 • Her ayak içerisinde takımların ulaştığı dereceye göre alacakları puanlar aşağıda sıralanmıştır:

1.Takım: 900 Puan

2. Takım: 700 Puan

3. ve 4. Takım: 500 Puan

5.-8. Takımlar: 300 Puan

9.-16. Takımlar: 200 Puan

17.-64. Takımlar: 100 Puan

Her aşamanın bitişinden itibaren puan listesi Nvidia Türkiye ve Monster Notebook sosyal medya kanallarından paylaşılacaktır.

3 aşama sonunda en fazla puan toplayan 8 takım büyük finalde yarışmaya hak kazanacaktır. Büyük finalde takımlar tüm maçlarını 2 maçlık seriler halinde (Double Elimination Bo1) oynayacaklardır.

2) TURNUVA ÖDÜLLERİ

Turnuva ödüllerine hak kazanan takım üyeleri ile PlayDecent ekibi iletişime geçecektir. Turnuva ödüllerinin tarafınıza iletilmesi için Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bir banka hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Ödül tutarları her oyuncuya ayrı ayrı ödenir. Tüm katılımcılar 8/6/1959 tarihli ve 7338 sayılı Veraset ve İntikal Vergisi Kanununa tabi olup, tüm işlemler bu yasaya ait yönetmelik ve tebliğlere göre gerçekleştirilecektir.

Yedek oyuncuya sahip olan takımların ödül kazanması durumunda, ödül dağıtım düzeninin onayı takım kaptanlarından yazılı olarak alınacaktır.

3) KAYIT VE MAÇ TARİHLERİ

 • Turnuvanın tüm aşamalarının kayıt başlangıç ve kapanış tarihleri pdc.gg/nvidiageforcetr sayfasında belirtilmiştir. Bunun haricinde ayakların kendi içlerindeki tur tarihleri aşağıda belirtilmiştir.
 • Turnuvanın ilk ayağına kayıt olan ve maçlara katılım sağlayan takımların kayıtları otomatik olarak sonraki ayaklara aktarılacaktır.
 • PlayDecent ekibi kayıt talebine göre maç tarihlerinde değişilik yapabilir veya check-in işlemi gereksinimi ekleyebilir. Bu tarz durumlarda tüm oyunculara turnuva resmi discord sunucusundan ve kayıtlı e-posta hesaplarına gönderilecek e-postalar ile en az 1 gün öncesinden duyurulur.
 • Her ayağın kayıtları kapandıktan sonra PlayDecent sistemi oyuncuları rastgele şekilde eşleştirir ve maç atamalarını yapar. Maç atamaları Playdecent.com üzerinden kişiye özel bildirimler ve Discord sunucusu üzerinden genel duyuru ile duyurulur.
 • Takım kaptanları turnuva resmi discord sunucusundaki #perm-alma kanalından “!perm -takım ismi-” yazarak maç tarihlerinde atanacakları odalarda iletişim yetkisini alabilirler. PlayDecent ekibi doğrulama için kendileri ile atamalar yapıldıktan sonra özelden iletişime geçecektir.
 • Her aşamanın kayıtları kapandıktan, PlayDecent ekibi takım kaptanlarını turnuva ağacında belirtilen maç odalarına atayacaktır. Bu odalarda takım kaptanları maçlarını aşağıda belirtilen tarih ve saat aralıklarında hangi saatte oynayacaklarına karşılıklı karar verirler.

Genel turnuva takvimi yukarıdaki görselde özet olarak ve aşağıda yazılı olarak verilmiştir.

Türkiye Kupası 1. Ayak

Round 1:

1. tur maçları 29 Haziran Pazartesi günü saat 18:00–21:00 arasında takımların maç odalarında takım kaptanlarının karşılıklı belirlediği saatte oynanmaya başlanır. (Takım kaptanları, discorddaki maç odalarında takımlarının maça geldiğini bildirmekle yükümlüdür)

Round 2:

2. tur maçları, bu tura çıkmaya hak kazanan takımlarla (64 takım) 1 ve 2 Temmuz tarihlerinde yine 18:00–21:00 saatleri arasında oynanacaktır. Oynayacağınız maç günü ve saatlerini, takım kaptanları karşılıklı olarak yine atanacakları discord maç odalarından karar verebileceklerdir.

Round 3:

3. tur maçları 7 Temmuz Salı günü saat 18:00–21:00 arasında takımların maç odalarında takım kaptanlarının karşılıklı belirlediği saatte oynanmaya başlanır.

Round 4:

4. tur maçları 9 Temmuz Perşembe saat 18:00–21:00 arasında takımların maç odalarında takım kaptanlarının karşılıklı belirlediği saatte oynanmaya başlanır.

Çeyrek ve Yarı Finaller

Çeyrek ve Yarın Finaller 11 Temmuz Cumartesi günü oynanacaktır. Maçlar canlı yayınlanacağından dolayı maç saatleri 3. tur sonrası takımlarla paylaşılacaktır.

Final ve 3'üncülük Maçları

Finaller ve üçüncülük maçı 12 Temmuz Pazar günü oynanacaktır. Maçlar canlı yayınlanacağından dolayı maç saatleri 3. tur sonrası takımlarla paylaşılacaktır.

Türkiye Kupası 2. Ayak

Round 1:

1. tur maçları 13 Temmuz Pazartesi günü saat 18:00–21:00 arasında takımların maç odalarında takım kaptanlarının karşılıklı belirlediği saatte oynanmaya başlanır. (Takım kaptanları, discorddaki maç odalarında takımlarının maça geldiğini bildirmekle yükümlüdür)

Round 2:

2. tur maçları, bu tura çıkmaya hak kazanan takımlarla (64 takım) 15 ve 16 Temmuz tarihlerinde yine 18:00–21:00 saatleri arasında oynanacaktır. Oynayacağınız maç günü ve saatlerini, takım kaptanları karşılıklı olarak yine atanacakları discord maç odalarından karar verebileceklerdir.

Round 3:

3. tur maçları 21 Temmuz Salı saat 18:00–21:00 arasında takımların maç odalarında takım kaptanlarının karşılıklı belirlediği saatte oynanmaya başlanır.

Round 4:

4. tur maçları 23 Temmuz Perşembe saat 18:00–21:00 arasında takımların maç odalarında takım kaptanlarının karşılıklı belirlediği saatte oynanmaya başlanır.

Çeyrek ve Yarı Finaller

Çeyrek ve Yarın Finaller 8 Ağustos Cumartesi günü oynanacaktır. Maçlar canlı yayınlanacağından dolayı maç saatleri 3. tur sonrası takımlarla paylaşılacaktır.

Final ve 3'üncülük Maçları

Finaller ve üçüncülük maçı 9 Ağustos Pazar günü oynanacaktır. Maçlar canlı yayınlanacağından dolayı maç saatleri 3. tur sonrası takımlarla paylaşılacaktır.

Türkiye Kupası 3. Ayak

Round 1:

1. tur maçları 10 Ağustos Pazartesi günü saat 18:00–21:00 arasında takımların maç odalarında takım kaptanlarının karşılıklı belirlediği saatte oynanmaya başlanır. (Takım kaptanları, discorddaki maç odalarında takımlarının maça geldiğini bildirmekle yükümlüdür)

Round 2:

2. tur maçları, bu tura çıkmaya hak kazanan takımlarla (64 takım) 12 ve 13 Ağustos tarihlerinde yine 18:00–21:00 saatleri arasında oynanacaktır. Oynayacağınız maç günü ve saatlerini, takım kaptanları karşılıklı olarak yine atanacakları discord maç odalarından karar verebileceklerdir.

Round 3:

3. tur maçları 18 Ağustos Salı günü saat 18:00–21:00 arasında takımların maç odalarında takım kaptanlarının karşılıklı belirlediği saatte oynanmaya başlanır.

Round 4:

4. tur maçları 20 Ağustos Perşembe saat 18:00–21:00 arasında takımların maç odalarında takım kaptanlarının karşılıklı belirlediği saatte oynanmaya başlanır.

Çeyrek ve Yarı Finaller

Çeyrek ve Yarın Finaller 22 Ağustos Cumartesi günü oynanacaktır. Maçlar canlı yayınlanacağından dolayı maç saatleri 3. tur sonrası takımlarla paylaşılacaktır.

Final ve 3'üncülük Maçları

Finaller ve üçüncülük maçı 23 Ağustos Pazar günü oynanacaktır. Maçlar canlı yayınlanacağından dolayı maç saatleri 3. tur sonrası takımlarla paylaşılacaktır.

Türkiye Kupası Büyük Final

Genel puan sıralaması sonucu finallere katılmaya hak kazanan 8 takımla PlayDecent ekibi maç saatleri için temasa geçecektir. Finaller 29–30 Ağustos tarihlerinden oynanacaktır.

4) TAKIM DETAYLARI

 • Takımların bu turnuvanın geneli kapsamında 1 adet yedek oyuncu ekleme hakkı vardır. Takım kaptanları yedek oyuncu eklemeyi ana sayfadaki “Takımlarım” bölümünden gerçekleştirebilirler. Playdecent.com üzerinden takımına yedek oyuncu eklemeyen takımların yedek oyuncu hakkı olmayacaktır.
 • Takımlar maç ortasında teknik aksaklık olsa da oyuncu değiştiremezler. Yedek oyuncu hakkı sadece planlama konusunda takımlara esneklik sağlama amacı ile sağlanmıştır.
 • Takım veya oyuncu isimleri turnuva genel kurallarında belirtilen kurallara uygun olmak zorundadır. Şikayet gelmesi durumunda; PlayDecent hakemleri inceleme sağlar ve maç cezası ve genel diskalifiye hükümleri uygulanabilir.
 • Tüm oyuncular, PlayDecent lobi odaları, maç odaları ve turnuva ile alakalı sosyal medya mecralarında turnuva yöneticilerine ve diğer katılımcılara tam saygı kuralları çerçevesinde yaklaşmak zorundadır.
 • İletişim konusunda herhangi bir sorun yaşadığınızda lütfen turnuva discord sunucusu üzerinden PDC adminleri ile temasa geçiniz.

5) MAÇ DETAYLARI

MAÇ BAŞLANGICI

 • Maçlar 3. maddede belirtilen gün ve saat aralıklarının içinde oynanmaya başlanmak zorundadır. Her ayağın Çeyrek Final, Yarı Final ve Final maçları haricinde maç başlangıç saatleri izin verilen saatler içerisinde takım kaptanlarının maç odalarında karar vereceği saatlerde başlar.
 • ÖNEMLİ GÜNCELLEME: Takım kaptanlarının maç günü 15:00'e kadar (iki günlük roundlar için ilk maç günü 15:00'e kadar) sadece Discord kanalından iletişime geçerek maç saatine karşılıklı karar vermeleri gerekmektedir. Bu saate kadar takım kaptanlarından biri saat önerisinde bulunmamışsa, öneride bulunan takımın istediği saat, maç saati olarak belirlenir. Eğer iki takım da öneride bulunmuşsa, hangisinin önce öneride bulunduğu önemsizdir!
 • Maç günü 15:00'e kadar, her iki takım kaptanı da öneride bulunmuş ama karşılıklı anlaşma olmamış ise; turnuva hakemleri iki takım için de karar verir ve bu kararını maç odasından takım kaptanlarına iletir. Takımlar bu karara kayıtsız şartsız uymak zorundadır. Karar verilen gün ve saat, 18:00–21:00 arasında olmak zorunda değildir.
 • Her oyuncu belirlenen saatlerde oynayabilmek için kendi internet bağlantısının hazır ve kullanılabilir olmasından sorumludur.
 • Önceden belirlenen saatler içerisinde oyun lobisinde(discord maç odası değil) tüm oyuncularıyla hazır olmayan takımlar hükmen mağlup sayılırlar.
 • Her ayağın Çeyrek Final, Yarı Final ve Final maçları haricinde tüm maçlar takım kaptanları tarafından turnuva sayfasında belirtilen haritalardan birinde host edilir.

REHOST (TEKRAR MAÇ AÇILMASI)

 • Sadece maç başladıktan sonra internet bağlantısı gitme ve drop durumlarından rehost istenebilir. Her takımın sadece 1 defa rehost isteme hakkı vardır. Rehost isteniyorsa takım kaptanları bunu maç odasından hakemlere bildirmek zorundadır.
 • Rehost yapıldığında tüm takımlar ve rehost öncesindeki oyuncu kadrosu 15 dakika içerisinde oyun lobisine gelmelidir. Elektrik kesintisinin kanıtlandığı durumlarda bu süre hakem kararı ile uzatılabilir. (GÜNCELLENDİ)
 • Hazırlık fazı sırasında ve öncesinde kopma yaşanırsa, rehost yapıldığında önceden yapılan seçimler tekrarlanır.
 • Hazırlık fazının sonrasında yaşanan kopmalarda round devam eder ve rehost tur sonunda yapılır.
 • Aksiyon fazında(action phase) olabilecek Rehost durumu, sadece ilk 30 saniyede ve hiçbir oyuncu ölmediyse mümkündür.
 • Rehost gerekirse ve action fazı geçmişse, Rehost etmesi gereken takımın tüm üyeleri maçın ilk 30 saniyesinde oyundan çıkmazlarsa o roundu kaybetmiş sayılırlar.
 • Rehost durumu söz konusu olsa bile, bu süre zarfında oyuncu değişimi yasaktır.

OYUN AYARLARI ve BELİRLENMESİ

 • Tüm operatörlerin kullanımı serbesttir. Son Güncelleme: Echo kullanımı, bug giderildiği için, uygundur!
 • Playlist Type: Normal Mode ==>Oyunlar normal modda oynanacaktır.
 • Server Type: Dedicated Server ==> Rainbow custom sunucularında oynanacaktır..
 • Voice Chat: Team Only ==>Sesli sohbet sadece takım içi yapılabilir.
 • Time of the Day: Day ==>Hava Şartları: Gündüz
 • HUD Settings: PRO LEAGUE==>Gösterge Ayarları Profesyonel’de olmalıdır.

MAÇ AYARLARI

Oyunu açan oyuncu tarafından girilmesi gereken ayarlar aşağıdaki gibidir:

 • Number of Bans: 4 ==>Her takım 1 defans 1 atak operatörü olmak üzere toplamda 2 operatörü banlama hakkına sahiptir. (Ayarda 4 olması gerekiyor)
 • Ban Timer: 30 ==>Ban süresi 30 saniyedir.
 • Number of Rounds: 12 ==>Oyun toplamda 12 tur üzerinden oynanacaktır.
 • Attacker/Defender Role Swap: 6 ==>Takımlar 6 atak 6 defans turu oynarlar.
 • Overtime: 3 Rounds ==>Oyun uzatmalara gitmesi durumunda fazladan 3 round oynanır.
 • Overtime Score Difference:2 ==>Takımlar uzatmalarda 2 round fark ile oyunu kazanabilirler.
 • Overtime Role Change: 1 ==>Uzatmalarda takımlar dönüşümlü olarak atak ve defans arasında dönüşümlü oynarlar.
 • Objective Rotation Parameter: 2 ==>Takımlar kazandıkları görev bölgesini tekrar alabilmeleri için 2 tur geçmesi gerekir.
 • Objective Type Rotation: Rounds Played ==>Hedef türü dönüşümü oynanan roundlara göre yapılır.
 • Attacker Unique Spawn: On ==> Oyuncular istedikleri bölgede oyuna başlarlar.
 • PICK PHASE TIMER: 15 ==> Operatör seçim süresi 15 saniyedir.
 • 6TH PICK PHASE: ON ==> 6. seçim evresi aktiftir.
 • 6TH PICK PHASE TIMER: 15 ==> 6. seçim evresi süresi 15 saniyedir.
 • Reveal Phase Timer : 5
 • Damage Handicap: 100 ==> Hasar oranı 100
 • Friendly Fire Damage: 100 ==> Takım arkadaş hasar oranı 100
 • Injured: 20 ==>Yaralanan oyuncular tekrar kaldırıldığında 20 can ile oyuna devam eder.
 • Sprint: On ==>Hızlı koşma özelliği aktiftir.
 • Lean: On ==>Sürünme özelliği aktiftir.
 • Death Replay: Off ==>Ölüm kamerası açık değildir.

OYUN MODU : TDM BOMBA

 • Plant Duration: 7 ==>Defuser kurma süresi 7 saniyedir.
 • Defuse Duration: 7 ==>Defuser çözme süresi 7 saniyedir.
 • Fuse Time: 45==>Fünye süresi 45 saniyedir.
 • Defuse Carrier Selection: On ==>Defuser alan oyuncu seçimi açık.
 • Preparation Phase Duration: 45 ==>Hazırlanma aşaması süresi 45 saniyedir.
 • Action Phase Duration: 180 ==>Tur süreleri 180 saniyedir.

HARİTA HAVUZU

 • CLUB HOUSE
 • CONSULATE
 • BANK
 • KAFE DOSTOYEVSKY
 • BORDER
 • COASTLINE
 • VILLA

HARİTA SEÇME/VETO

 • Oyun başlamadan evvel takım kaptanları discord odasında 7 haritadan olan yukarıdaki harita havuzundan 1 haritayı aşağıdaki şekilde sırayla yasaklayarak belirlerler.
 • Her takımın 3 harita veto hakkı vardır. Harita yasaklama discorddaki maç odasında kurayı kazanan takımla başlar, sonrasında diğer takımla sırasıyla devam eder.
 • Takımlar arasında kimin ilk veto hakkına ve ilk seçme hakkını elde edeceğini belirlemek için takım kaptanları discorddaki maç odasında bir defa “?roll d00 1” komutunu yazacaklardır. Bu komut botun oyuncular için rastgele 1 ila 100 arasında bir sayı üretmesini sağlar. Yüksek sayıyı rolleyen takım ilk yasaklama hakkına sahip olur.

MAÇ BİTİŞİ

Maç sona erdikten sonra iki takım kaptanı da sonuç penceresinin açık, görülebilir ve anlaşılır bir ekran alıntısını ilgili discord maç kanalına göndermek ile sorumludur.

Takım kaptanlarının birinin maç sonu alıntısını iletmemesi durumunda, sonuç penceresini atmayan takım kaptanı ile discord üzerinden iletişime geçilir. 3 saat içerisinde geri dönüş olmazsa, iletiyi atan takım maçta mağlup olmuş olsa bile hakem tarafından galip ikna edilebilir.

Hataları engellemek için tüm takım oyuncularının maç sonunda ekran alıntısı alması tavsiye edilir.

5) ANTI-CHEAT PROGRAMI KULLANIMI

 • Tüm takım oyuncuları maç boyunca PACT yazılımını kullanmak zorundadır.
 • PACT yazılımının Rainbow Six versiyonu 29 Haziran Pazartesi günü turnuva sayfasındaki linkten ve buradan erişilebilir olacaktır. Kurmak için rehber https://bit.ly/35cJzrs linkindedir.
 • Tüm takım oyuncularının takım kaptanları tarafından karşılıklı anlaşılmış veya admin tarafından belirlenmiş zaman öncesinde önce PACT yazılımını indirmiş ve hazır olarak beklemeleri gerekmektedir.
 • Oyuncuların PACT dosyalarını herhangi bir şekilde değiştirmemesi veya açmaması gereklidir. PlayDecent ekibine dosyaların tam olarak gönderilmesi gereklidir. (Log dosyaları değiştirilmiş veya açılmaya çalışılmış olan dosyalar kabul edilmeyip takımlar turnuvadan diskalifiye edilecektir).
 • Takımlar istenildiği durumlarda PACT dosyalarını göndermemesi durumunda turnuvadan diskalifiye edilirler.
 • PlayDecent ekibi PACT kaydından şüphelendiği herhangi bir oyuncu/takımı diskalifiye etme hakkına sahiptir.
 • Dosya gönderme sisteminin herhangi bir nedenden çalışmaması durumunda takım kaptanları maç sonunda tüm oyuncuların PACT loglarını tek dosya halinde toplayıp, maç odasından direk veya bir dosya iletim servisinin linki yoluyla iletmekle yükümlüdürler.

6) YAYIN KURALLARI

Turnuvanın tüm maçlarının yayın hakları Nvidia Türkiye ve Monster Notebook’a aittir.

Her ayakta Çeyrek Finaller’e kadar olan turlarda yayın yasaktır.

Çeyrek finaller ve sonrasındaki tüm turların yayınları instagram.com/nvidiageforcetr ve instagram.com/monsternotebook/ kanallarından duyurulacaktır.

7) EK BİLGİLER

Turnuva süreci boyunca oyuncu geri bildirimlerinden kaynaklanan bilgi paylaşımları buraya eklenecektir.

*Tüm operatör kostümleri kullanımı serbesttir.

Başka yardımcı olabileceğimiz bir konu varsa, bize ana sayfamızdaki yardım sekmesinden ve aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

discord.gg/A4PP9Yw
facebook.com/playdecent
instagram.com/playdecent
twitch.tv/playdecent

Copyright © 2018 PlayDecent, — — — Tüm hakları saklıdır.

--

--

PlayDecent

Esports Made Easy — Türkiye’nin İlk Online Espor Altyapı Platformu